Svět už nepotřebuje další konspirační teorie. Bohatě stačí závěry studie vědců ze švýcarské ETH Curych, kteří se soustředili na světovou koncentraci bohatství. Ze závěrů studie "The Network of Global Corporate Control" vyplývá, že jedno procento všech nadnárodních společností - celkem 147 entit - prostřednictvím velmi komplikované majetkové struktury ovládá 40 procent ekonomické hodnoty světových nadnárodních společností, které se navíc kontrolují navzájem.

(obrázek zvětšíte dvojnásobným rozkliknutím)

 

Kliknutím obrázek zvětšíte


Na "tvrdé jádro", které má pod kontrolou osmdesát procent světového obratu, už je potřeba více firem, nicméně celkový počet těch, kdo ovládají světový byznys, se pohybuje jen kolem počtu 1300. Každá z těchto společností má v průměru vazby na 20 dalších členů, takže i zde ve výsledku tři čtvrtiny z tohoto megajádra se vlastní navzájem. Klíčoví hráči tím získávají desetkrát větší možnosti kontroly světového byznysu, než by se dalo soudit s ohledem na jejich majetek.

Vzhledem k tomu, že vědci v rámci výzkumu "proseli" nejprve přes třicet sedm milionů firem ze 194 zemí sdružených v databázi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (z roku 2007), z nichž posléze vybrali necelých pětačtyřicet tisíc nadnárodních společností ze 116 zemí, je důkaz existence relativně malé skupiny propojených firem, které jsou vlastnicky přímo či nepřímo propojené, obdivuhodný.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru