Slovo vlast musí znovu získat na významu. Multikulturalismus je k ničemu. Ne, to nejsou slova Ladislava Bátory, ale apely z kongresového projevu místopředsedy ODS Alexandra Vondry. Právě proměna někdejšího pana Evropy v ochránce vlasti nejlépe symbolizuje nový příklon k národoveckým emocím, který si ODS naposledy vyzkoušela v roce 2002. S žalostným výsledkem.

Tehdy se Václav Klaus pokoušel vlasteneckým vytrubováním přehlušit vzpomínky na to, jak se po "mobilizaci" proti ČSSD spojil s Milošem Zemanem. O co se pokouší Petr Nečas? Bůhví. Snad má pocit, že v časech těžkých pro Evropu uspěje se zdůrazňováním národních zájmů lépe než Klaus před referendem o vstupu do EU. Aktuální podobou národních zájmů se ale Nečas zatím nezdržuje. V podstatě ji zúžil na sulíkovské - nejsme tak bohatí, abychom platili cizí dluhy.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se