Z Prahy je chudé město. Bez legrace: město s milionem a půl obyvatel, které je podle evropských měřítek pátým nejbohatším regionem EU, bude mít příští rok v rozpočtu na investice maximálně šest miliard. Což, jak jistě všichni chápeme, opravdu není mnoho, pokud se nám jen tunel Blanka za tři roky práce prodražil o miliard deset a vůbec není jisté, jestli se primátoru Svobodovi podaří cenu nějakým způsobem srazit.

Ocitáme se jaksi v kruhu: město nemá peníze na zaplacení svých zásadních projektů (ať si o trase Blanky myslíme cokoliv), neboť musí platit za tyto zásadní projekty. Pokud bychom chtěli pochopit, jak je to možné, příběh dlaždiček, které za 77 milionů ozdobí vnitřek tunelu, nám to umožní bez větší námahy. Takže jen kontrolní otázka pro členy bývalé rady v čele s Pavlem Bémem: Je výhodnější utratit za úpravu vnitřku tunelu 77, nebo 13 milionů, což by stálo běžné vymalování, s nímž si vystačí leckde na světě? Odpověď je jednoduchá: 77 milionů, pokud ty dlaždičky sám vyrábíte, dovážíte nebo na tom máte nějaký jiný zvláštní zájem.

Téměř bizarní příběh dlaždiček za desítky milionů říká o Praze a způsobu, jakým se tohle město v minulých letech rozvíjelo, v podstatě vše podstatné. Skoro bychom mohli cítit satisfakci: všechno, co jsme si o Bémovi a jeho partě mysleli, platí. Všechno to, co oni s takovým úsilím léta popírali.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se