Za posledních sto let se i mezi dospělými neobyčejně rozšířily mody chování dříve běžné jen u dětí a nedospělců. Koneckonců, ideál teenagera platí i pro osmdesátníky, vší trapnosti navzdory. Věc má však hlubší kořen, nežli si obvykle myslíme.
Se šimpanzem za ruku
Tzv. Portmannova-Bolkova koncepce permanentní juvenility říká, že člověk, i dospělý, má celou řadu znaků, které jsou u našich nejbližších příbuzných, lidoopů, vázány jen na mláďata. Na tělesné rovině je to třeba jemná kostra s drobnými čelistmi a zoubky a velkou mozkovnou, relativně krátké přední končetiny atd.
Celá věc vynikne na následujícím příkladu: paní vezoucí malého šimpanzíka po pražském sídlišti v kočárku by budila spíše nadšení - vždyť je to skoro jako člověk! Táž dáma, která by se vedla za ruku s dospělým šimpanzím samcem, by vyvolávala pravé zděšení: vždyť je to hrozivé zvíře! Znaky věčného dětství máme i na rovině psychické - i v dospělosti jsme hraví a zvídaví a můžeme se naučit něco nového. Tohle platí pro všechny kultury, byť sebevzdálenější.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.