Když Petr Nečas propouštěl Michaela Kocába, vytkl mu, že se příliš zaměřil na romskou problematiku. Uplynulo pár měsíců a předseda vlády vyhlašuje řešení situace kolem romských ghett na Šluknovsku za osobní prioritu.

Těchto doutnajících priorit je ale v Čechách a na Moravě kolem čtyř stovek. A většina politické reprezentace na ně hledí s těžko skrývanou bezmocí, až štítivostí. A krouží kolem podstaty problému: byznysu, jenž bez skrupulí vydělává na sociálních problémech lidí.

Romové se do ghett nesjíždějí hnáni svým spolčovacím pudem. Ale utíkají před dluhy, do nichž upadli ve velkých městech. Z dražších bytů, které uvolnili majitelům za odpuštění dlouho nesplácených nájmů. Aby zde skončili v tenatech spekulantů se sociálním bydlením, jež je často dražší než ve městech. A možnost výdělku všude kolem mizivá.Ghetta se tak stávají devastujícím kotlem segregace, z něhož není úniku. A základní otázka zní: zabetonujeme tyhle zóny bídy a z ní plynoucí kriminality na dlouhá desetiletí?

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se