Sobota, 3. září
Pozvali mě do Číny na konferenci do Changchunu a tenhle vtípek tady oprášili čínští kolegové. Changchun je ráj aut. Spolu s Šanghají je to město zaslíbené i pro škodovku, a tak jsme se s Ihnedem domluvili, že vám zkusíme zprostředkovat takové kratičké cestovní poznámky, dalo by se říct tweety. Ta první, sobotní, popříletová, tedy zní:
- Zatimco Evropa a Amerika debatuje o tom, jak zabránit recesi, tady v Číně je to o tom, jak krotit růst, aby to nepřepálili...
- Mimochodem, takto tady vítají hosty v pětihvězdičkovém hotelu Jin-An...?! Beru tedy s sebou na konferenci...
Neděle, 4. září
- Již teď vytvoří fixní investice v Číně 50 procent HDP. Nejde donekonečna takto stavět a stimulovat ekonomiku, protože skončíte s kupou nadbytečných kapacit a spoustou špatných úvěrů. Obdobný bankovní socialismus, který nefungoval v ČR v 90. letech...
- Něco pro dámy
PS pro ekonomy a ekonomky: k výpočtu kupní síly vyšší třídy v Číně a srovnání cen s Pařížskou... (Kurz CNY/CZK=2,7)
- Čína má veřejnou stanici vysílající filmy v angličtině s titulky. Tohle je dobrý nápad. Pojďme v Česku skoncovat s dabingem.
Pondělí, 5. září
- Nejmenší provincie Hainan (8,7 mil. obyvatel) má dluh ve výši 45 procent HDP a je tady haněna v místním plátku jako nezadluženější v Číně s rizikem krachu. Řecko má aktuálně dluh kolem 152 % HDP, Itálie 120 % HDP, USA 100 % HDP, Portugalsko 91 % HDP...
- Myslím si, že příštích deset let bude o produktivitě, nikoliv o tom vyrábět za každou cenu levně. Čína to ví, že nezůstane levnou zemí donekonečna. Na příkladu: 2/3 zásob vody spotřebovává zemědělství, nikoliv lidé. Do půlky století ale bude třeba zhruba zdvojnásobit produkci potravin. Tohle můžete udělat jen přes zvýšení efektivity v zemědělství třeba díky novým technologiím... Stejná filosofie bude platit i v ostatních sekorech...
- Kolem 30 čínských firem plánuje letos otevřít pobočku v Amsterdamu. Aby měly blíže do Evropy. Celkem 70 jich tam již působí. Co je tam táhne není ani tak výška daní, ale právní prostředí, stabilita, vymahatelnost práva. Tam se každý rok nemění daně...
Úterý, 6. září
- Budweiser? Heineken? Carlsberg? Plzeň? Ne, ne. Neprodávanější značka piva na světě je Snow. Není tak silné a chutné jako české, jasná věc. Ale myslím, že Číňané jakoby "nechodí na pivo". Pijí ho k jídlu, jako doplněk. Investigativně dále zjišťuji, že asi není "dost dobré" pro turisty, minibar v hotelu sází na jiné značky (viz druhé foto).
- Chvilku klidu jsem využil k cestě za památkami: VW v Changchunu. No není to krása? Na škodovku do Šanghaje zamířím zítra...
- Dnes se tu zahajoval investiční veletrh severovýchodního regionu Číny. Bez nás. Proč?
Středa, 7. září:
- Changchun mi dnes ráno připomněl Ostravu. Když vstanete a vyrazíte v 6, může se vám stát, že uvíznete v zácpě. Ano, jsem Pražák.
- Pokud akcie ještě zlevní, koupím si asi kousíček Sakae Holdings. Její šéf Douglas Foo to v Singapuru docela rozjel v gastronomii. Má jak dodavatelskou firmu na čerstvé potraviny a ryby, tak i restaurace - a z toho celkem pěkné marže, může hýbat i s cenami... no uvidím, budu je sledovat. Kdyby Karpíšek dal na burzu Ambiente, tak si pár akcií koupím také, samo.
- Tip na nejúspěšnější expanzi do Číny: Yum. Respektive její značky KFC a Pizza Hut. 1. Výhoda: Začali brzo - 1987. 2. Výhoda: Nechali čínským manažerům volnou ruku - ke kuřeti možná omáčka v pekingském stylu, tofu... 3. Široká síť, nyní 3200xKFC, 500xPizza - chtějí to dotáhnout až na 20000. Během čtyř, pěti let polovinu ziskové marže za celý svět mohou mít z Číny.
Až ale Čína půjde do recese, pro akcie Yum to bude negativní... (nyní zase naopak, přebíjejí McDonald's).
- Když nakouknete do větších měst jako Peking nebo Šanghaj, je tu i golf! Třeba v Pekingu oficiálně stojí asi 60 hřišť, a když přičteme i nelegální, může jich tu být prý kolem 170. Jejich výstavba je totiž regulována. Podle novin Southern Weekend poptávka po golfu razantně převyšuje nabídku. Nedivím se tak tomu, že čínský boháč Huang Nubo chce na krizí zmítaném Islandu nakoupit pozemky v hodnotě 100 milionů dolarů na stavbu gigantického golfového hřiště... Co myslíte, kde si Číňané dále zahrají golf? Na stadionu Olympiakosu, Benfiky, Barcelony anebo AC Milán...?
Čtvrtek, 8. září:
-Třikrát SJ mezi nejprodávanějšími knihami.
- Fronta na pizzu. Fakt v Asii hodně frčí. Velkoobchodní cena čedaru letos podle Bloombergu +53 %, sýr je nejdražší od roku 1984. A je to díky poptávce Asiatů po pizze a sýru vůbec... Čína zdvojnásobila dovozy sýra. Nejvíce nakupují z Asie Jihokorejci.
Pátek, 9. září:
- Čína posledních 30 let rostla v průměru každoročně o 10 procent. Nebuďme naivní, že v Asii firemní zisky porostou takhle dál pořád. Že jejich výsledky budou něco jako rostoucí přímka. Připravme se na volatilitu... Není země, která by se přehoupla přes hranici 10 000 USD v HDP na hlavu bez nějaké finanční či ekonomické krize (Čína má nyní HDP kolem 8 300 USD/na hlavu, loni 7 519 USD/na hlavu).
Má cesta po Číně končí. Jak Čína funguje ve zkratce? Potřebuje, aby Američané a Evropané utráceli ostošest. Aby vyčerpali limit na kreditce. I na druhé kreditce. Na třetí... Tím se jim zvyšuje export.
Změní se, pokud se státy a občané směrem na západ od Číny budu méně zadlužovat (Američané na to mají takové pěkné slovíčko „deleveraging“) a pokud půjdou do další recese.
Pak, pokud má Čína udržet rekordní růst, musí pozvednout vnitřní ekonomiku a postavit to na ní, nikoliv jen na exportu.
Tedy další vládní fixní investice - další nové silnice, budovy, továrny, další nové úvěry firmám a lidé musí začít více utrácet...
Jenomže,
(1) Již teď vytvoří fixní investice v Číně 50 procent HDP. Nejde donekonečna takto stavět a stimulovat ekonomiku, protože skončíte s kupou nadbytečných kapacit a spoustou špatných úvěrů.
Je to prostě stejný bankovní socialismus, který nefungoval v ČR v 90. letech. Vlastně i nebankovní, kupa firem v Číně poskytuje úvěry také...
(2) Pak je ale třeba více čínskou ekonomiku postavit na domácnostech, spotřebě domácností. Spotřeba domácností vytvoří v Číne zhruba 36 % HDP. To je polovina toho co v Americe a 2/3 toho co v Evropě.
Číňané ale nemají tak rozbujelý sociální systém jako pohodoví Evropané. V Číně se musí makat, aby bylo na stáří a pro děti na privátní školu.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.