Dosavadní vrchol stanovily dva texty z letních měsíců. První na obskurním webu ePortal je docela obyčejná xenofobní hnojůvka na téma, že Vietnamci v ČR jsou ve valné většině pašeráci, kuplíři, výrobci drog a neplatiči daní. Druhý, v Mladé frontě Dnes, která v komentáři Ondřeje Kinkora usoudila, že vietnamská komunita je "odborníkem na hledání děr na trhu v oblasti kriminálních činů".

V první řadě je nutné uvědomit si, proč se vlastně ve slušné společnosti považuje takové zobecňování za nepřijatelné. Ne proto, abychom se tvářili, že neexistuje romská kriminalita, vietnamské mafie nebo arabští dealeři heroinu. Zavírání očí před problémy a jejich popírání je nejlepší živná půda pro rasismus.

Ovšem plošné přiřazování národnosti k negativním jevům popírá individuální zodpovědnost. Kreslí tak žlutou hvězdu na čelo i zcela bezúhonných lidí. Neříká "tento člověk krade", nýbrž "lidé této národnosti/víry/barvy kradou". Na rozdíl od kolektivního svědomí, které dokáže být všestranně užitečné, je kolektivní vina nepřípustnou ohavností.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se