Pokud někomu tahle argumentace zní ujetě, měl by vědět, že ujetý je především termín "homosexualismus." Neznají ho slovníky, nezná ho Wikipedie v anglické ani české verzi. Výraz samotný používají převážně obskurní osoby - například bělehradský léčitel Miroljub Petrovič, přesvědčený, že se homosexualita dá léčit zdravým životním stylem a pozitivním myšlením. Nebo ghanský politik Kofi Wayo, který trvá na tom, že homosexualita je odporná a neměla by být legální (alespoň smířlivě připouští, že homosexuálové jsou lidské bytosti, které "nemůžeme jen tak beze všeho zabíjet"). A pak samozřejmě Ladislav Bátora.

Tenhle výčet možná vypadá jako schválnost, ale má jen přiblížit kontext, díky kterému lépe pochopíme popuzenou reakci americké ambasády na "antihomosexualistické" výroky přicházející z Hradu. Ona to totiž není úplně legrace.

Homosexualita byla dekriminalizována před pár desítkami let, ještě později byla vyňata ze seznamu nemocí. A s předsudky bojují homosexuálové dodnes. Tolerance k této menšině je křehká, proto výroky namířené proti ní jsou potenciálně nebezpečné. Až zas půjdou extremisté "zmlátit teplouše" (jako před třemi lety na Queer Parade v Brně), budou mít hezkou intelektuální záminku, že bojují proti nebezpečí homosexualismu.

Blog faráře Daniela Kvasničky: Jsem běloch, heterosexuál a křesťan a necítím se ohrožen - čtěte ZDE

Zbývá vám ještě 20 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!

Tento článek je zamčený. Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte předplatné.

Související články