Problém je v tom, že omezení této výhody vůbec neznamená, že stát dostane doopravdy víc peněz. Ukázal to loňský rok, kdy se sazba paušálů vrátila na úroveň roku 2008, ovšem daňový výnos z paušálů nebyl ani poloviční oproti tomu před třemi lety.

Důvodem zcela jistě není stav postkrize. Naopak, loni už ekonomika rostla a zakázky se rozjely. Jen (soudě podle rozpočtu) v převážné míře "načerno". Vysoké paušály, stejně jako jejich využívání ve velkém se totiž týkají převážně drobných zemědělců (kde jsou náklady tak jako tak vysoké a výnosy i daně nízké) a řemeslníků, kteří se stejně (ke spokojenosti obou stran) ve velké míře dlouhodobě pohybují v zóně šedé ekonomiky.

Změna výdajových paušálů je možná rozumným krokem, žádné zázraky se ale od něj čekat nedají. Živnostníci rozpočet nespasí a víc peněz nepřinesou. Paušály tak jen dotlačí další kus ekonomiky do šedé zóny.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist