Dál zvyšovat daň z přidané hodnoty, to je podle Miloše Zemana plán české vlády, které jako záminka slouží řecká krize a obavy z bankrotu země. Bývalý premiér to řekl v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce.

Ministr financí Miroslav Kalousek pro sobotní Lidové noviny uvedl, že v případě řeckého bankrotu a následného možného útlumu evropské i české ekonomiky navrhne další škrty v rozpočtu ve výši zhruba 15 miliard korun.

Nejlepším řešením řecké krize by podle Zemana byl odchod Řecka z eurozóny. "Kdyby se realizoval ten radikální scénář, to znamená, Řecko by odešlo z eurozóny, tak právě proto, že se jedná o malou zemi, tak by to mohl být výstražný příklad pro země ostatní," uvedl Zeman.

Podle dalšího expremiéra Jana Fischera případný řecký bankrot může tuzemské ekonomice způsobit ne fatální, ale velmi vážné problémy. "První problém je nákaza na některé členy eurozóny," řekl s tím, že kromě jihoevropských zemí, jako je Španělsko a Portugalsko, mohou vážné problémy hrozit také například Irsku. Přesah krize za hranice eurozóny by podle Fischera byl citelný.

 

Lídři eurozóny ve čtvrtek schválili společné prohlášení, v němž Řecko vyzývají k přijetí dalších úsporných opatření, jimiž podmiňují novou finanční pomoc. V jedné z méně nápadných pasáží přitom uvádí, že podílet se bude jen eurozóna a MMF.

Eurozóna se chce na novém záchranném programu pro Řecko dohodnout nejpozději na začátku července. Nový záchranný program by měl opět překročit hranici 100 miliard eur a zástupci EU a MMF o něm teprve začínají jednat. Eurozóna nicméně trvá na tom, že do nového plánu by se měli zapojit i soukromí investoři.

Vláda před časem schválila zvýšení snížené sazby DPH na 14 procent od roku 2012 a následné sjednocení sazeb DPH na 17,5 procenta od roku 2013. Nyní je přitom základní sazba 20 procent a snížená, například na potraviny či knihy, deset procent.