Hospodářské noviny uvedly nejstručnější vizionářské představy prof. Václava Cílka, novináře Jindřicha Šídla a především úspěšných, vlivných, vzdělaných mladých lidí polistopadové generace, působících v různých oblastech lidské činnosti, o vývoji České republiky do roku 2031. Vyjádřili své nadějné představy o budoucnosti a předpoklady pro jejich dosažení.

Pokud by se tyto předpoklady naplnily, vidí světlou budoucnost české společnosti. A to jako společnosti, která má uzákoněna práva poskytující svobodu jednotlivci a její právní ochranu, hodnotově zakotvené, sociálním smírem dosahující hospodářských výsledků, které umožňují důstojný život převážné většině občanů. Jde o optimistickou vizi, na rozdíl od vizí varovných, které upozorňují na překážky, které mohou stát v cestě optimistické vizi nebo dokonce fatálních hrozbách, které mohou buď náhle nebo postupně rozmetat již dosaženou civilizační úroveň.

Kontroverze mezi svobodou a donucovacími prostředky

O strategiích, které by naplňovaly psané nebo tušené vizionářské představy, se v naší pluralitní demokracii vede polemika nebo spíše ostrý boj mezi politickými stranami a uskupeními občanské společnosti. Vývoj posledních 20 let nevede k přílišnému optimismu o možnosti dosažení schody mezi těmito subjekty o základních předpokladech formování společné národní vize. Navíc je formování národní vize ovlivněno přístupem ke kontroverznímu pojetí národní a evropské identity, vlivu globalizace na národní a hospodářské zájmy a nemenší kontroverzi k multikulturnímu pojetí společnosti v národním i evropském rámci.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se