Politické systémy v Evropě dělí někteří politologové na středomořský neboli polarizovaně/pluralitní model, severo/středoevropský neboli demokraticko/korporativistický model, a severoatlantický neboli liberální model. 
Středomořský model se vyznačuje vysokou mírou ideově vyprázdněné konfrontace, v níž politici jen těžko hledají konsensus přes politický střed. Veřejný prostor je ovládán politickými stranami, občanská společnost je slabá. Instituce, které mají být ve zdravé demokracii nezávislé na tom, kdo právě vládne, jsou zpolitizované.

Liberální model, který v Evropě reprezentují v podstatě jen Velká Británie a Irsko, je založen na individualizované politické reprezentaci a většinovém vládnutí, ale zároveň také na politické kultuře ctící nezávislé instituce a právní stát.

V severo/středoevropském modelu se uplatňuje demokratický korporativismus, který zatahuje do hledání racionální politiky odbory, profesní komory a občanskou společnost, což vede k řešením přes politický střed, která jsou dlouhodobě stabilní.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se