Tisíce samopalů, pistolí a kulometů nabídne česká armáda spolu s tanky a bojovými vozidly pěchoty za necelé dva týdny. Informuje o tom v rozhovoru pro internetové stránky ministerstva obrany ředitel odboru pro nakládání s nepotřebným majetkem Josef Lachman. Obrana se prodejem vyřazených věcí snaží odlehčit napjatému rozpočtu.

Veřejnou soutěž na odkup nepotřebné vojenské techniky vyhlásí ministerstvo obrany 23. března. Zájemcům nabídne přibližně 1000 pistolí vzor 52, asi 5000 samopalů vzor 58 a kolem 500 kusů kulometů různých typů. "Předpokládáme, že armáda vyřadí i těžkou vojenskou techniku: tanky T-72 a bojová vozidla pěchoty," uvedl Lachman. V nabídce budou i sportovní zbraně.

Staré pušky mění za nové

Legendární samopaly vzor 58 armáda v současnosti nahrazuje novými puškami z České zbrojovky. Samopaly ČZ 805 vybrala obrana přibližně před rokem ve výběrovém řízení. Celkem jich plánuje odebrat zhruba 8000.

Vyřazené zbraně může od armády koupit jen právnická osoba se sídlem v České republice. Musí k tomu vlastnit povolení pro obchodování s vojenským materiálem, které vydává ministerstvo průmyslu.


Podle Lachmana armáda v březnu nabídne k odprodeji i nepotřebnou výpočetní a spojovací techniku. Tento týden již na internetu a v obchodním věstníku nabídla osobní automobily, přívěsy, motocykly či zahradní techniku. Většina těchto nepotřebných věcí pochází ze skladů základny v Kostelci nad Labem. Zajímavostí je možnost zakoupit vyřazenou pojízdná důstojnická jídelna s poetickým názvem Nektar.

 

Zájem byl i o hudební nástroje

Ministerstvo nedávno nabídlo také nepotřebnou výstroj, lékařský materiál, dřevo a dokonce hudební nástroje. Na tuto nabídku podle Lachmana zareagovalo více než 30 zájemců.

Resort letos hospodaří s rozpočtem zhruba 49 miliard korun. Stejnou částku by podle výhledu měla obrana dostávat i v letech 2012 a 2013. Zástupci ministerstva obrany i armády navzdory tomu tvrdí, že na základní vojenské úkoly budou peníze stačit, i když je rozpočet "na hraně".