Podobně jako před rokem se i letos k 1. červenci mění řada věci. Některé banky mění sazebníky svých služeb, mění se výše daňových odpisů u firemních investic. Česká města rovněž přecházejí na prázdninové jízdní řády a kuřákům se uleví, protože si mohou zapálit beztrestně na nekrytých zastávkách. Na druhou stranu musí být povinně označeny restarurace, zda jsou kuřácké či nekuřácké.

Změny se dotknou i našich peněženek, za což mohou kromě bank i plynárenské společnosti.  Plyn totiž o několik procent zdraží. Řada změn se týká i dopravy a jízdních řádů.

Pokusili jsme se zmapovat, co vše se mění.

Končí výhodnější investice

Poslední červnový den končí jedno z protikrizových opatření, které vláda loni zavedla, aby firmám přechodně snížila náklady na investice.

Počítače, tiskárny, plottery, zemědělské stroje nebo nábytek (tedy vybavení z první odpisové skupiny), jež firmy stihnou pořídit do konce června, je ještě možné odepsat během dvanácti měsíců oproti standardním třem letům. Auta (druhá odpisová skupina), se do nákladů mohou dostat za dva nebo tři roky namísto pěti let.

Od července se ale vše vrátí do starých kolejí. Tedy na majetek nakoupený po 30. červnu, nepůjde zrychlené odpisy uplatnit.

Živnostníkům na druhou stranu také přibude od 1. července další povinnost. Pokud si zřídí provozovnu, přidělí jim živnostenský úřad desetimístné identifikační číslo provozovny (IČP) nebo více čísel pro každou provozovnu.

Kuřácké samolepky

Od července začíná v Česku platit novela protikuřáckého zákona, podle které mají mít všechny restaurace, kavárny a bary vyznačeno, zda jsou kuřácké nebo ne. Zákon přitom striktně nařizuje, že samolepku s překrtnutou nebo nepřeškrtnutou  cigaretou musí majitel podniku nalepit přímo na vchodové dveře tak, aby byla dobře vidět a vcházející zákazník nebyl na pochybách.

Novela také zpřísňuje sankce za prodej tabákových výrobků dětem. Provozovateli hrozí pokuta 50.000 až 500.000 korun.

Naopak znovu povoluje zapálit si na nekryté zastávce hromadné dopravy či nekrytém železničním nástupišti. I nadále ale platí zákaz kouření na krytých (zastřešených) zastávkách a nástupištích. Tak jako dosud hrozí kuřákům pokuta až 1000 korun.

Banky zdražují

Klienti českých bank se musí připravit na to, že si za služby připlatí. Řada bank totiž chystá od léta nové sazebníky, které spíše jednotlivé položky zdražují. Poplatky jdou nyní nahoru, protože banky potřebují dohnat klesající výnosy z půjček.

Banky sice uvádějí, že nejde jen o zdražení ale změnu sazebníků. Ale většinou jdou poplatky nahoru - například za výpisy, platební příkazy na přepážce nebo sazby za upomínky.

U Komerční banky s změní sazebník od 1. července, u Raiffeisenbanky od 7. července, ČSOB a mBank mění některé tarify od 1. srpna a Česká spořitelna od 1. září.

Více čtěte:

 

Jízdní řády a MHD

Nástup letních prázdnin, kdy se řada měst kvůli dovoleným vylidňuje, je důvodem pro změny jízdních řádů městské hromadné dopravy, autobusů a v některých případech i vlaků. Spojů bude méně, což bude patrnější v dopravní špičce.

O změnách dopravci informují na svých webových stránkách. České dráhy například posilují dálkové vlaky, když až do soboty budou mít cestující celkem k dispozici 3 000 míst navíc oproti jiným dnům, posíleno bude tak 40 spojů. Některé rychlíky do jižních Čech pak budou mít posílený provoz po celé léto.

Změny si připravil největší český dopravní podnik v Praze. Kromě omezení jízdních řádů budou moci od 1. července děti do deseti let cestovat pražskou hromadnou dopravou zdarma. Dosud si v Praze jízdenku nemusely kupovat děti do šesti let. Zároveň si od 1. července mohou cestující s ročním kuponem dvakrát za rok pozastavit jeho platnost. Prodávat se také začnou roční kupony s volitelným datem začátku platnosti.

 

Skoro všude končí krajské hrazení zdravotnických poplatků

Ve většině krajů ČR dnes o půlnoci skončí poplatkové zvýhodnění krajských nemocnic. Možnost nechat si poplatek zaplatit od kraje tam pacientům budou nabízet naposledy. Od 1. července najedou na režim známý z jiných zdravotnických zařízení, pacienti si budou poplatky hradit sami. Část krajů zrušila výsadu už dřív. V praxi tak budou pokračovat jen Středočeský kraj, který na poplatcích zaplatil nejvíc, a Plzeňský kraj s nejnižšími náklady. Jsou dány odlišným systémem i tím, že krajská nemocnice není v nejlidnatější Plzni.

Od čtvrtka přestanou darovací smlouvy místo zaplacení nabízet pacientům krajských nemocnic v Jihočeském a Ústeckém kraji, na Vysočině, v Jihomoravském, Zlínském, Olomouckém i Moravskoslezském kraji. V Karlovarském, Libereckém a Královéhradeckém kraji zrušili výsadu už dřív, jako první tak učinili na počátku měsíce v Pardubickém kraji. Hejtman Radko Martínek krok zdůvodnil stanoviskem Evropské komise, podle níž by mohly kraje svým počínáním porušovat pravidla veřejné podpory. Podobně argumentovaly i další kraje.

Více čtěte:

 

Falešná inzerce

Od července budou postižitelné zavádějící nabídky inzerce, které vyplývají z novelizace obchodního zákoníku. To bude postihovat nekalou soutěž, katalogové podvody a klamavou reklamu.

Podle advokátní kanceláře Kinstellar dochází především k rozšíření definice klamavé reklamy a definici katalogových podvodů rozšiřuje i definice katalogové inzerce.  "Porušení zákazu nekalé soutěže způsobuje nově neplatnost smlouvy od počátku. Smlouva, její část nebo její jednotlivé ustanovení, při jejímž uzavření byl porušen zákaz nekalé soutěže, je od počátku neplatná," dodávají také právnici

 

Akcie už nemáte ve Středisku cenných papírů

Od července přechází evidence cenných papírů pod Centrální depozitář cenných papírů (CDCP). Ten nahrazuje Středisko cenných papírů, které ukončilo činnost již 2. června a od 7. července jeho úlohu převezme právě depozitář.

Obchodování na pražské burze funguje po dobu technické přestávky bez omezení, obchody však budou vypořádány až od 7. července. V RM-Systému bude obchodování s tuzemskými emisemi kvůli vypořádání obchodů v reálném čase od 28. června až do 2. července pozastaveno. Obchodování se zahraničními emisemi bude bez přerušení.

Centrálním depozitářem je společnost, která vede centrální evidenci cenných papírů v České republice, přiděluje cenným papírům mezinárodní identifikační označení a provozuje vypořádací systém. Sloučením registrace investičních nástrojů a vypořádání obchodů s nimi nově umožní vícestupňovou evidenci, která je běžná v ostatních evropských zemích a přispěje ke standardizaci českého kapitálového trhu.

 

Změny v celé EU

  • Předsednictví Evropské unie od Španělska přebírá Belgie, tedy politickou krizí sužovaná země, v níž po nedávných předčasných volbách stále vládne kabinet v demisi. Na šestiměsíční období, kdy budou její zástupci řídit různá unijní jednání, patrně budou mít vnitropolitické problémy vliv. Pod palbu kritiky jako kdysi Češi s obdobnými problémy se ale Belgičané nedostali.
  • Kvůli nařízení Bruselu končí prodej chladniček a mrazniček v energetické třídě B a nižších třídách. Podle ankety ČTK však obchodníci mají v nabídce jen minimum těchto spotřebičů třídy B a navíc tvrdí, že zákazníci dávají přednost výrobkům kategorie A.
  • Bio- výrobky - tedy produkty ekologických zemědělců v unii musejí od 1. července být označeny novým jednotným logem. Výjimku má pouze zboží vyrobené nebo balené před 1. červencem.
  • Náklady na odchozí a příchozí hovory při cestách po EU budou od července o 73 procent nižší než v roce 2005, kdy se EU začala neúměrně vysokými cenami roamingu zabývat. Letos ceny klesnou o deset až 20 procent. Vyplývá to ze zprávy Evropské komise. Komise od července snížila maximální cenu za odchozí roamingový hovor ze stávajících 43 centů (nyní zhruba 11,05 Kč) za minutu na 39 centů za minutu bez DPH a cena za příchozí hovor bude činit maximálně 15 centů za minutu místo současných 19 centů. Vedle toho nastavila limit pro datový roaming 50 eur bez DPH.