Loni bylo ve světě popraveno nejméně 714 lidí, a to v 18 zemích. Tato čísla ovšem nezahrnují údaje z Číny, kde se informace o popravených utajují a kde byly podle odhadů popraveny až tisíce lidí. Uvádí to nová zpráva organizace Amnesty International (AI). Pozitivní podle ní je, že se počet zemí, které úplně odstranily trest smrti ze svého právního řádu, vloni zvýšil na 95.

"Blížíme se době, kdy svět bude bez trestů smrti. Než se tak ale stane, musíme se stavět proti každé popravě," uvedl prozatímní ředitel AI Claudio Cordone.

Podle AI byl za celou dobu, co organizace vykonávání trestu smrti monitoruje, rok 2009 prvním, co žádná země v Evropě nepopravila žádného svého občana. Na podzim navíc moratorium na výkony trestu smrti prodloužil ruský ústavní soud a země se navzdory názoru veřejnosti, která podle průzkumů obnovení poprav podporuje, chystá trest smrti úplně zrušit.

V Evropě tak zůstává jediná země, kde je trest smrti i nadále vykonáván: Bělorusko. To se nedávno stalo terčem kritiky, když zde byli 19. března popraveni dva muži. Jejich příbuzní byli navíc informováni až několik dnů po popravě.

"Andrej Žuk a Vasilij Juzepčuk byli popravení bez práva naposledy se setkat s příbuznými," upozornila v reakci právě AI. Oba muži byli odsouzeni za vraždu, jejich právníci však tvrdili, že přiznání si vyšetřovatelé vynutili bitím a soud byl zmanipulován.

Černé ovce: Čína, Írán i USA

Celosvětově se k zemím bez trestu smrti vloni přidaly další dvě země - Burundi a Togo. Loni se také poprvé nepopravovalo v Afghánistánu, Pákistánu a Mongolsku.

Naopak AI kritizuje, že v Číně, Íránu a Súdánu úřady nadále ve velkých počtech popravují, a to velmi často ze zpolitizovaných důvodů. Například v Íránu prý bylo loni v osmitýdenním období mezi kontroverzními prezidentskými volbami a inaugurací prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda popraveno 112 osob.

Spolu s publikováním letošní zprávy AI vyzvala Čínu, aby zveřejnila počet popravených. "Čínské úřady uvádějí, že bylo vykonáno méně poprav. Pokud je to pravda, proč neřeknou, o kolik šlo lidí?" řekl Cordone.

Loni organizace uváděla, že v Číně bylo vykonáno nejméně 1718 poprav, což mělo být údajně víc, než kolik lidí popravil zbytek světa dohromady. Mezi státy, kde i letos zůstávají počty popravených vysoké, je Írán (nejméně 388), Irák (nejméně 120), Saúdská Arábie (nejméně 69) a USA (nejméně 52).