Hokejisté Kanady ztratili ve svém druhém vystoupení na olympijském turnaji bod. Ve skupině A porazili Švýcary 3:2 až po samostatných nájezdech, přestože na začátku druhé třetiny měli k dobru již dvoubrankový náskok. Rozhodující gól v nájezdech vstřelil ve čtvrté sérii Sidney Crosby.

Kanaďané vstoupili do utkání s brankářem Brodeurem, který nahradil proti Norsku bezchybně chytajícího Luonga, ale více práce měl v první třetině jeho protějšek Hiller. Hvězdný zámořský výběr přestřílel svého soka 17:8, nevyužil však nejprve dvě přesilovky a ujalo se až zakončení Heatleyho po rychlé předávce kotouče v 10. minutě.

Když hned na začátku druhého dějství využila Kanada po pouhých osmi vteřinách početní výhodu, zdálo se, že utkání nabírá očekávaný průběh. Po tečované střele zadáka Webera, jíž nechtěně zastavil před brankou clonící Heatley, se puk odrazil přímo před dojíždějícího Marleaua a bylo to 2:0. Opak byl však pravdou a vyslanci helvétského kříže nesložili zbraně.

Na konci 29. minuty uháněl na Brodeura ze strany Rüthemann a parádní ranou přesně do vzdálenějšího horního růžku smazal nulu na kontě inkasovaných branek Kanady. Krátce nato hráli Švýcaři přesilovku, v níž měl obrovskou šanci vyrovnat Monnet, ale minul. Překvapení se přesto konalo ještě do druhé přestávky; Von Gunten nahodil kotouč před branku a deset vteřin před sirénou srazil puk za Brodeurova záda bruslí Marleau.

Rozhodl Sidney Crosby

Ve třetí části výborný hokej gradoval. Favorit však nenacházel cestu k rozhodujícímu úderu a o něco nebezpečnější byli naopak Švýcaři, kterým stál v cestě pozorný Brodeur. V 53. minutě na druhé straně kluziště zastavila Perryho šanci tyč, vzápětí pálil z dobré pozice Geztlaf, ale ani Hiller se nenechal zahanbit svým slavným protějškem a předvedl parádní zákrok, při němž schoval puk v lapačce.

V závěrečných vteřinách mohl ještě rozhodnout Crosby, ale nestihl zasunout puk za Hillerova záda, i proto dospěl zápas do prodloužení a následně k nájezdům. Začínali Švýcaři. Rodilý Kanaďan Domenichelli nedal, Crosby však také neuspěl. Následně si stejně počínali i Lemm, Toews, Wick a Getzlaf. Přišla tedy čtvrtá série, do níž ale šli jako první domácí Kanaďané. Crosby přesnou ranou při svém druhém pokusu proměnil, Plüss už nikoliv.