V úvodním utkání celého turnaje se hrálo od začátku ve velkém tempu a jen s minimem přerušení. Hrubý čas první třetiny hráči dokázali stlačit na málo vídaných 28 minut.

Švýcaři na začátku zazlobili krátkým tlakem, poté již převzali režii zápasu Američané, ale dlouho ztroskotávali na brankáři Hillerovi. Až na konci 19. minuty, kdy Švýcaři nedokázali vyhodit, se puk odrazil k Ryanovi, který z mezikruží přesnou ranou k tyči otevřel skóre.

Ve druhém dějství se zlomil možná celý duel ve 26. minutě. Rüthemann ve velké šanci nedokázal překonat gólmana Millera, od něhož se kotouč odrazil do rohu kluziště k Backesovi, ten našlápl přes celé kluziště a svou akci úspěšně zakončil. Před polovinou utkání hráli Američané druhou přesilovku, od modré čáry ostře vypálil bek Suter a v brankovišti našel puk nejrychleji Malone, který přidal třetí branku.

Na začátku třetí třetiny mohl snížit Jeannin, narazil však na Millera. Stejně dopadl pár vteřin nato i Rüthemann, na druhé straně hřiště orazítkoval Kesler povedenou ranou horní tyčku. Švýcaři se ani přes tříbrankovou ztrátu nevzdávali, vynutili si první početní výhodu, kterou sice ještě nevyužili, ale tu další již ano. Po nahození Wicka před brankoviště jim k tomu hodně pomohl gólman Miller. Drama však Američané nepřipustili a bezpečně dovedli úvodní souboj skupiny A k vítězství.

USA - Švýcarsko 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 19. Ryan, 26. Backes, 29. Malone (Suter) - 50. Wick (Domenichelli, Streit). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), O'Halloran - Morin (oba Kan.), Oskirko (Rus.). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:1. Diváci: 16.706.