Hokejová extraliga spěje do těsného finiše. Do konce základní části zbývá jen deset kol a mezi sedmými Českými Budějovicemi a dvanáctým Litvínovem je rozdíl pouhé dva body! Tak vyrovnaná je tabulka po 42. kole. Osm kol stihne extraliga odehrát ještě do únorové olympiády, poslední dvě kola dlouhodobé části budou následovat po ní.

A tam se rozhodne. Prvních šest týmů postoupí přímo do play-off, šestý až desátý celek do předkola a na poslední čtyřku zbyde jen nepopulární play-out. Hru o sestup už má teď téměř jistou brněnská Kometa, která je s 43 body poslední, dobře na tom není ani třinácté Kladno s 49 body.

12. Litvínov 126:156 57 bodů

Nad chvostem tabulky se ale ostře bojuje o play-off. Šestá Sparta drží poslední postupovou pozici do play-off, včera si pomohla jasným vítězství 5:1 nad Kometou. "Od druhé třetiny jsme zkorigovali sestavu, a když to přeženu, tak pak na ledě bylo jedno mužstvo. Zápas jsme si pohlídali a viděli jsme i krásné góly," připomněl sparťanský asistent Miloš Holaň zejména kombinaci Výborného formace. Mladý útočník Látal dojel vyhozený puk, a zpoza branky nahrál po efektní otočce najíždějícímu Výbornému. Ten mohl zakončovat, ale ještě posunul puk před prázdnou branku Podlešákovi. Krásný gól!

Za Spartou je v tabulce pětibodový odstup, následují České Budějovice s 59 body. Jihočeši jich mohli víc, ale včera si na Kladně nechali dát gól v poslední vteřině a prohráli 1:2. "Viděl jsem nahozený puk, potom teč, zřejmě vysokou holí, ale branka byla uznána. Nicméně zápas jsme si prohráli sami," přemítal budějovický brankář Roman Turek, citovaný agenturou ČTK. "Hrubá taktická chyba, měli jsme puk na holi a měli jsme ho udržet v obranné třetině soupeře," zlobil se asistent trenéra Milan Kupka.

Pod Budějovicemi se naštosovalo pět týmů s odstupem jednoho či dvou bodů. Poslední postupové místo do předkola obsadili mistři z Karlových Varů. Naopak poražený finalista, pražská Slavia, včera prohrál klíčový zápas v Litvínově a nechal severočeského soupeře dotáhnout se na stejný počet 57 bodů. Pokud by po základní části měly oba týmy shodně bodů, Slavia by měla navrch díky lepší bilanci ze vzájemných zápasů.

Červenkův příspěvek nestačí

Slavia v Litvínově nenavázala na předchozí výhru nad Karlovými Vary, která tak zůstává jediným tříbodovým ziskem z posledních 12 zápasů! "Ani my, ani Litvínov nejsme mužstvem v optimální herní pohodě, takže to byl hodně bojovný zápas. Ztratili jsme body v jedné minutě a hlavně - na jeden gól nemůžeme vyhrát," popsal slávistický asistent Jiří Čelanský velký problém Pražanů.

Slavii nepomohl ani tradiční bodový příspěvek Romana Červenky, nejproduktivnějšího muže extraligy. Na gól Tomáše Kůrky přihrál a ještě pro něj vybojoval trestný nájezd. Ten však Kůrka neproměnil a Slavia tak odjela z Litvínova s porážkou 1:2. "Jsem rád, že se to povedlo. Tyhle zápasy jsou nesmírně důležité," podotkl po zápase litvínovský trenér Jiří Kučera.