České střelce v NHL zachraňoval ve čtvrtečních zápasech obránce Jan Hejda. Ve dvaceti zápasech vstřelil jediný gól, který by mohl nést označení: made in Czech. Hejdovi pomohl k druhému gólu v sezoně protihráč Patrick O´Sullivan, od jehož brusle se střela od modré čáry odrazila do branky a uzavřela výhru hokejistů Columbusu 4:2 v Edmontonu. Blue Jackets vítězstvím přetrhli negativní klubový rekord 13 venkovních proher v řadě.

Zápas tonoucích

Před zápasem se poslední výhra Columbusu na ledě soupeře datovala k 19. listopadu. V té době se týmu, který se loni poprvé těšil z postupu do vyřazovací části, dařilo: zvítězil v 12 z úvodních dvaceti utkání a pohyboval se na postupových příčkách do play off. V následujících zápasech ale ztratili hokejisté Columbusu herní pohodu a s Edmontonem svedli boj o předposlední místo Západní konference.

"V šesti z minulých sedmi utkání jsme hráli opravdu dobře. V tomto zápase se úplně obrátila nálada týmu, když jsme dali třetí gól. Připadalo mi, že už jsme zase týmem jako dříve, každý byl na lavičce nabuzený," uvedl trenér Columbusu Ken Hitchcock. Vyzvedl branku Kristiana Huseliuse, jenž v 45. minutě vrátil týmu vedení 3:2 jen dvě minuty poté, co soupeř srovnal skóre.

"Myslel jsem si, že bychom mohli vykouzlit vítězství proti týmu, který je v podobné situaci jako my. Ale dnešní zápas ukázal, proč jsme poslední a neměli bychom být nikde jinde," přiznal trenér Edmontonu Pat Quinn. "Inkasované góly jsou po opakujících se chybách, nehrajeme to, na co máme, a nevyužíváme plně našich dovedností. Naše hra postrádá více útočných výpadů, lepší pracovní morálku. Jako by hráčům nevadilo, kde se nacházejí. Proto jsme poslední," vyjmenoval kouč důvody, proč jsou Oilers na dně Západní konference.

Situaci mu komplikují také četná zranění. Mezi chybějícími hráči je i český útočník Aleš Hemský, který už do sezony nezasáhne.

Halák předčil skvělého Vokouna

Brankáři Jaroslav Halák a Tomáš Vokoun byli největšími hvězdami utkání mezi Montrealem a Floridou. Česko-slovenský souboj gólmanů vyzněl lépe pro Haláka, který v zápase zneškodnil všech 38 střel soupeře a dovedl Canadiens k výhře 2:0.

Vokoun si připsal 37 zákroků a inkasoval pouze z hole Benoita Pouiliota. Druhý gól Montrealu přidal při závěrečné hře bez brankáře Brian Gionta, jemuž asistoval Roman Hamrlík.

Český brankář podržel Floridu zejména za stavu 0:1 v druhé třetině, kdy vytáhl ze svého repertoáru několik skvělých zákroků. "Je to dobrý brankář a dává nám šanci na vítězství v každém zápase. Dnes jsme mu ale moc nepomohli," uvedl útočník Panthers Nathan Horton.

Ofenziva Floridy si vylámala zuby na výtečném Halákovi, který udržel podruhé v sezoně čisté konto a připsal si šestou výhru v posledních sedmi startech.

Neuvirth se nejspíš vrátí na farmu

Další dva mladí čeští gólmani tentokrát nenastoupili, přednost dostali jejich zkušenější kolegové. Michalu Neuvirthovi, který byl při zdravotních potížích Semjona Varlamova povolán do hlavního týmu Washingtonu a chytal častěji než Jose Theodore, se navíc zřejmě i krátí pobyt v mužstvu. Podle trenéra Bruce Boudreaua totiž ruský brankář bude už za týden schopen hrát.

"Nejsem v lehké pozici. Pořád je někdo za mnou, kdo na vás vytváří tlak. V posledních týdnech jsem moc nehrál, ale tvrdě jsem makal v trénincích. Dnes jsem se v utkání cítil pohodlně, kontroloval jsem dorážky, což je přesně věc, kterou jsem piloval," komentoval svou pozici Theodore po výhře Washingtonu 5:2 nad Ottawou.

Dvě branky vítězů vsítil Nicklas Bäckstrom, svou první v roli kapitána týmu vstřelil Alexandr Ovečkin. Utkání nedohrál český útočník Milan Michálek, na ledě strávil necelé dvě minuty. Důvod odstoupení ale zámořská média neuvedla.

Gólman Johan Hedberg, který dostal přednost před Ondřejem Pavelcem, inkasoval jen jednou a pomohl Atlantě k prolomení série devíti proher, nejdelší černé šňůry za poslední roky. O výhře týmu 2:1 nad New Yorkem Rangers se rozhodlo až v penaltovém rozstřelu, v jehož páté sérii zařídil Thrashers druhý bod útočník Bryan Little.

Na jediné brance Atlanty v základní hrací době se asistencí podílel Pavel Kubina. Na straně poražených se v nájezdech neprosadil Aleš Kotalík, který v obou minulých utkáních skóroval.

Burrows: druhý hattrick

Nejobávanějším triem je pro obránce v NHL momentálně útok dvojčat Henrika a Daniela Sedinových doplněných o Alexe Burrowse, který zaznamenal druhý hattrick za sebou a vydatnou měrou podpořil výhru Vancouveru 4:0 nad Phoenixem. Jubilejní padesátou nulu v kariéře si připsal brankář Roberto Luongo.

Tři asistence zaznamenal Henrik Sedin, který se osamostatnil v čele produktivity soutěže. Téměř po šesti letech vede tuto individuální statistiku hráč Canucks. Naposledy stejná situace nastala v únoru 2004, kdy se o vedení dělil Markus Näslund s Robertem Langem, který v té době působil v Detroitu.

Jak umí být hokej krutý, se přesvědčili hokejisté Los Angeles. V domácím prostředí vyslali na brankáře Detroitu 52 střel, z toho 27 v druhé třetině, přesto gólem v poslední minutě prohráli 1:2. I první branku utkání inkasovali Kings v okamžiku, když už se možná někteří z nich viděli v kabinách: dvě desetiny sekundy před vypršením dvacáté minuty.

V druhém utkání po podpisu smlouvy se gólově prosadil Miroslav Šatan. Slovenský útočník zvýšil v deváté minutě na 2:0 pro Boston, pak už ale stříleli branky jen hosté z Chicaga a zvítězili 5:2.

Boston - Chicago 2:5 (2:2, 0:2, 0:1) Branky: 6. Wheeler, 9. Šatan - 13. a 31. Keith, 19. Kopecký, 22. Ladd, 58. P. Kane. Střely na branku: 21:36. Diváci: 17.565.

Washington - Ottawa 5:2 (2:0, 0:1, 3:1) Branky: 41. a 51. Bäckström, 10. Gordon, 18. Knuble, 59. Ovečkin - 38. Phillips, 60. Cheechoo. Střely na branku: 38:28. Diváci: 18.277.

Atlanta - NY Rangers 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0) Branky: 47. Slater (Kubina), rozh. nájezd Little - 23. Lisin. Střely na branku: 32:30. Diváci: 9179.

Montreal - Florida 2:0 (1:0, 0:0, 1:0) Branky: 20. Pouliot, 60. Gionta (Hamrlík). Střely na branku: 39:38. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu 58 minut, inkasoval jeden gól z 37 střel a úspěšnost zásahů měl 97,37 procenta. Diváci: 21.273.

Pittsburgh - Philadelphia 4:7 (2:3, 1:2, 1:2) Branky: 9. a 31. Crosby, 20. Cooke, 53. Rupp - 7. a 50. J. Carter, 8. a 23. Van Riemsdyk, 17. Carle, 22. Pronger, 60. M. Richards. Střely na branku: 39:31. Diváci: 17.095.

Nashville - Carolina 4:2 (2:1, 1:0, 1:1) Branky: 20. a 52. Hornqvist, 14. Dumont, 39. Sullivan - 3. Brind'Amour, 53. Kostopoulos. Střely na branku: 34:27. Diváci: 14.910.

Edmonton - Columbus 2:4 (1:1, 0:1, 1:2) Branky: 17. Pisani, 42. Gagner - 17. Umberger, 39. Vermette (Voráček), 44. Huselius, 52. Hejda. Střely na branku: 26:29. Diváci: 16.839.

Vancouver - Phoenix 4:0 (1:0, 1:0, 2:0) Branky: 12., 42. a 45. Burrows, 40. Samuelsson. Střely na branku: 24:31. Diváci: 18.810.

Los Angeles - Detroit 1:2 (0:1, 0:0, 1:1) Branky: 56. Smyth - 20. Cleary, 60. Helm. Střely na branku: 52:24. Diváci: 18.118.

Anaheim - St. Louis 4:2 (0:1, 1:0, 3:1) Branky: 27. Wisniewski, 49. Ryan, 58. Beleskey, 60. Marchant - 6. a 41. Jackman. Střely na branku: 29:22. Diváci: 14.248.