Trochu ve stínu vnitropolických událostí, kterým v USA dominovaly několikeré guvernérské a místní volby, v úterý ve Washigtonu začal dvoudenní summit Evropské unie a Spojených států.

Jde o první oficiální EU-USA summit za Obamova prezidentsví, dubnové setkání v Praze během českého předsednictví mělo charakter neformálního pracovního jednání, za Unii byli tehdy přítomni zástupci všech členských zemí. Washingtonský summit má formát klasické "Trojky", se Švédskem jako současnou předsednickou zemí EU, Evropskou komisí a Bílým domem.
 
"Trojka" chce řešit pozici USA před nadcházející prosincovou klimatologickou konferencí v Kodani, kde se bude hledat nový globální konsensus navazující na Kjótský protokol.

Zdrojem napětí ale je, že prezident Obama zřejmě nebude schopen do Kodaně přivézt závazné limity snižováná emisí, jak po něm Evropská unie požaduje. Obama musí počkat na projednání emisní legislativy v Senátu. Jeho vyjednavači v uplynulých týdnech začali EU a ostatní země už směřovat k řešení, aby se v Kodani zatím nehledala globální dohoda, ale postupné mezikroky k ní směřující.

Angela Merkelová se v úterý stala po Konradu Adenauerovi druhou německou kancléřkou, které promluvila v americkém Kongresu. Vyzvala americké zákonodárce, aby se připojili k úsilí EU v omezování emisí. K německému angažmá v Afghánistánu, které naopak dělá starosti Američanům, Merkelová uvedla, že její země bude stát USA po boku. Nespecifikovala ale žádné konkrétní závazky.

 

ctete-v-sredu-530.gif