Podle šéfa kriminální policie Jana Nogy to zapříčinil nárůst příznivců extremistických hnutí a prohlubující se hospodářská krize. Statistiky ale mohlo částečně ovlivnit i to, že policisté teď akce extremistů pozorněji monitorují.

Za prvních šest měsíců řešili policisté 99 případů trestného činu podpora a propagace směřujících k potlačení práv a svobod člověka, což je o 24 více než ve srovnatelném loňském období. Podle policejních statistik se tohoto činu v šesti případech dopustili nezletilí.

Sedmkrát policie zjistila případ podněcování k národnostní a rasové nenávisti, šestnáctkrát hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení.

Policisté zaznamenali i vyšší počet akcí pořádaných extremisty. Noga podotkl, že u části společnosti sílí sympatie k extrémnímu řešení problémů spojených zejména s otázkou menšin. V této souvislosti dnes připomněl úspěch krajně pravicové Dělnické strany při červnových volbách do Evropského parlamentu. Ta získala 1,07 procent hlasů, a tím i nárok na státní příspěvek na volební náklady.

"Nelze opomenout, že události, k nimž došlo například loni v litvínovském Janově či ve Vítkově, vstoupily do povědomí široké veřejnosti a jejich přijetí veřejností nebylo vždy jednoznačně odsuzující," doplnil.

Současný ministr vnitra Martin Pecina označuje boj s extremismem za jednu ze svých hlavních priorit. V problematických lokalitách plánuje posílit počet policistů, společně s ministerstvem práce a sociálních věcí chce také spustit program, který má v rizikových lokalitách podporovat zaměstnanost. Hodlá se také znovu pokusit o rozpuštění Dělnické strany, které se u Nejvyššího správního soudu neúspěšně snažil prosadit už Pecinův předchůdce Ivan Langer (ODS).