Řidiči jedoucí pod vlivem alkoholu, které přistihne policie, mohou v Praze a několika dalších oblastech republiky vyváznout bez trestu, protože některým soudům nestačí dechová zkouška a vyžadují krevní test. Informují o tom pondělní Lidové noviny (LN). Od letošního ledna se přitom dechová zkouška podle zákona považuje za důkaz.

Policisté pro dechovou zkoušku používají zpravidla kalibrované měřiče značky Dräger, které tvoří 80 procent všech policejních měřičů. Jejich přesnost měla ušetřit peníze za krevní testy a policistům cesty do nemocnice, které je údajně zdržovaly v práci.

"My jako důkaz údaje z měřičů Dräger neuznáváme. Vyžadujeme stále krevní testy. U nás tak policisté od dechové zkoušky jako jediného důkazu upouštějí, protože vidí, že pak dochází i ke zprošťujícím rozsudkům," řekl deníku soudce Jiří Horký z Obvodního soudu pro Prahu 2, který řeší všechny dopravní přestupky na území hlavního města. 

Přístupy soudů jsou rozdílné

Názor soudů však není jednotný. Zatímco v Praze policisté s měřiči Dräger neuspějí, v Českých Budějovicích jim jako důkazní materiál stačí. "Každý soud chce něco jiného," uvedl Jaroslav Pavelka z ředitelství dopravní policie. Policisté si také stěžují, že soudy provinilým řidičům často udělují nižší tresty, než dostávají od policie v přestupkovém řízení.

Za neochotou soudů uznávat dechové zkoušky jako důkaz stojí podle dobře informovaných policejních zdrojů lobbing ústavů soudního lékařství, které si za každý rozbor krve účtují od 500 do 900 korun a od počátku roku kvůli změně zákona už přišly asi o dva nebo tři miliony, sdělil LN nejmenovaný policejní zdroj.

Vlastní svědectví

Šéf dopravní policie Leoš Tržil nyní dokončuje materiál pro Nejvyšší státní zastupitelství, v němž by měly být jasně vyjmenovány postupy, jak trestné činy v dopravě dokazovat. Do té doby svým podřízeným radí, aby šli k soudu s více důkazy, například vlastním svědectvím o tom, že byl řidič opravdu ovlivněn alkoholem.

Podle LN je dalším problémem dopravní policie zjišťování, zda je řidič pod vlivem drog, které je finančně náročné. Zatímco náustek alkoholového měřiče přijde policisty na jednu korunu, tester Drugwipe používaný k rozpoznání jiných návykových látek stojí 700 korun a řada policistů jej kvůli tomu nepoužívá.