Celosvětová poptávka po zlatě v prvním letošním čtvrtletí stoupla meziročně o 38 procent na 1 016 tun především kvůli nákupům investorů. Zlato je totiž v poslední době považováno investory za bezpečné útočiště v době ekonomické nejistoty a pojistku proti inflaci. Informovala o tom ve středu Světová rada pro zlato (WGC).

"V případě zlata nejde ani tak o poptávku pro průmyslového využití jako třeba u ropy nebo ostatních energetických surovin jako spíše o investiční spekulativní poptávku. A ta narostla především kvůli obavám z pokračování finanční krize," okomentoval pro server iHNed.cz hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

A to potvrzují i zveřejněné údaje za první kvartál. Zatímco investiční poptávka po zlatě v prvním čtvrtletí vzrostla o výrazných 248 procent na 596 tun, poptávka po zlatých špercích kvůli růstu cen a hospodářské krizi spadla o 24 procent na 339 tun a průmyslová a lékařská poptávka po zlatě se propadla dokonce o 31 procent na 80 tun.

Růst cen zlata o stovky dolarů

Zatímco ještě v prosinci se cena zlata pohybovala na úrovni kolem 760 amerických dolarů za troyskou unci (zhruba 31,10 gramu), během března se už vyhoupla na úrovně těsně pod 1 000 dolarů. Nyní se ceny žlutého kovu pohybují kolem 930 dolarů za troyskou unci. 

"Jediné, čemu pomáhalo zvýšení rizikové prémie v době světové finanční krize, byla cena zlata. vysoká rozkolísanost akcií, relativně značná volatilita u měn a také vývoj na dluhopisech tak vedlo investory k tomu, že část portfolií nasměrovali ke zlatu. Zlatu navíc pomáhá i fakt, že se nemusí kupovat přímo fyzické zlato, ale dají se nakupovat finanční instrumenty navázané na zlato, tedy cenné papíry, které přesně sledují ceny zlata," vysvětlil Marek.

Vývoj cen zlata