Kromě situace v březnu, kdy byly akciové trhy jako na houpačce kvůli problémům v americkém bankovním sektoru, panuje na akciovém trhu z pohledu hlavních indexů poměrně klid. U akcií s expozicí na vývoj umělé inteligence se dokonce rozběhla nákupní horečka. Žádná krize se zatím nekoná a investoři již vyhlíží po osekání nákladů opětovný růst ziskovosti. Ostatně, podceňovat vývoj marží firem působících v nedokonalé konkurenci, které tvoří největší část indexů, se nevyplácí.

Na druhé straně se ale také nevyplácí podceňovat inverzní výnosovou křivku (americké státní dluhopisy s kratší dobou splatnosti přinášejí vyšší výnos než dluhopisy s delší splatností), která signalizuje, že recese má stále teprve přijít a dno akciového trhu tohoto cyklu je teprve před námi. Vývoj akciových indexů maskuje, že cyklické sektory jako průmysl, banky, materiály nebo doprava optimismem příliš nehýří. Čína, hlavní tahoun růstu světové ekonomiky, totiž růst přestává.

Kvůli Číně klesají ceny komodit, problémy v dodavatelských řetězcích jsou minulostí, a nabídková část inflace je tedy v podstatě vyřešená. Některé obory už si recesí prošly nebo prochází, ale jádrová inflace více související se silnou poptávkou a stavem pracovního trhu zůstává příliš vysoko. Centrální banky by tak měly ekonomiku ještě dotlačit do plošnější recese včetně služeb, aby došlo k zhoršení pracovního trhu a utlumení inflačních tlaků.

Každý ekonomický cyklus je jiný a tento extrémně ovlivnila pandemie a reakce na ni. Většina lidí i firem má navíc zafixované nízké úrokové sazby a transmise měnové politiky má větší zpoždění než v minulosti. Zároveň ji také kompenzuje stále uvolněná fiskální politika. Faktorem letos podporující akcie bylo navíc čerpání vládní rezervy u Fedu po dosažení dluhového stropu. Po pravděpodobné dohodě v Kongresu začne vláda rychle emitovat dluhopisy a naopak tak stahovat likviditu ze systému.

To může vzít akciovým indexům vítr z plachet. Spousta akcií je na poměrně zajímavých úrovních, ale těžko mít na akciový trh jako celek nyní výrazně konstruktivní pohled, obzvláště při alternativě v podobě již solidně úročené hotovosti nebo dluhopisů.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze